loading...
پست بانک  
شیرامین


هشدارهای امنیتی


 

 

جدیدترین شگرد کلاهبرداری

جدیدترین شگرد کلاهبرداری از دستگاه های عابر بانک اینست که افراد کلاهبردار در زمان پایانی وقت اداری بانکها اغلب ساعت ۱۳:۵۰ که درب بانک ها بسته می شود و فقط به مشتریان داخل بانک سرویس داده می شود در کنار عابر بانک و یا نزدیک آن مستقر می شوند سپس در یک فرصت مناسب به دستگاه خودپرداز مراجعه و با ریختن چسب روی کلید های تائید و انصراف (enter & cancel) منتظر مشتریان بانک می شوند .

پس از اینکه کاربر، کارت خود را وارد دستگاه خودپرداز کرد و با عدم کارکرد کلید enter مواجه شد، فرد کلاهبردار با نزدیک شدن به کاربر، رمز ورود را که مجدداً توسط صاحب کارت برای فعال کردن کلید enter وارد می کند دریافت و با وانمود به این موضوع که کارت وی نیز به همین نحو وارد دستگاه ATM شده و با همین مشکل مواجه شده،

دارنده کارت را با خود همراه می کند تا به بانک که درب ورود آن از داخل قفل است مراجعه کرده و از متصدیان بانک پیگیر کارت خود شوند.

 در این لحظه و در غیاب صاحب کارت، همدست فرد کلاهبردار کارت را از دستگاه کارت خوان که به علت عدم وارد کردن هیچ کلیدی، کارت را عودت داده ، با در اختیار داشتن رمز ورود اقدام به خالی کردن حساب مشتریان می کند .

خواهشمندیم؛ هنگام استفاده از دستگاه ATM و مواجه شدن با چنین مواردی دستگاه را ترک نکنید زیرا دستگاه به صورت خودکار پس از ۲ دقیقه کارت شما را عودت میدهد.

 

هشدار پلیس آگاهی ناجا

هوشیار باشید؛ ارسال پیامک های فریب دهنده با مضمون ".....مبلغ را به این شماره کارت ارسال کن " یکی از شگردهای افراد سودجو برای کلاهبرداری از شما می باشد.

هوشیار باشید؛ اطلاعات مربوط به شماره حساب، شماره کارت، کد اعتبار سنجی ( (cvv2، رمز اول یا دوم کارت بانکی خود را از طریق پیامک در اختیار هیچ کس قرار ندهید

            برای انتقال وجه به حساب و کارت شما توسط دیگران، لازم نیست پای دستگاه خودپرداز حضور پیدا کنید.

            به پیامک هایی که از سوی منابع ناشناس یا غیر معتبر دریافت می شود، اعتماد نکنید.

          فریب آگهی های تبلیغاتی که از شما درخواست پرداخت وجه دارند، نخورید.

 

در خصوص شگرد کلاهبرداری از طریق تماس تلفنی

افراد کلاهبردار با شما تماس و بیان می دارند که در قرعه کشی همراه اول، رادیو جوان، رادیو معارف و .... برنده وجه نقد یا کمک هزینه سفر به عتبات عالیات شده اید.لذا به جهت دریافت نقدی جایزه می بایست به دستگاه خودپرداز مراجعه نمایید.در ادامه و پس از مراجعه به دستگاه خودپرداز، فرد کلاهبردار با فریب و نیرنگ اقدام به انتقال وجوه حساب شما به حساب خود می نماید.

   هشدار

1- به افراد ناشناس و مشکوک که اعلام می دارند از صدا و سیما، شرکت همراه اول و ... تماس و شما برنده جایزه نقدی شده اید و یا اینکه به هر دلیلی قصد دارند شما را پای دستگاه خودپرداز بکشانند اعتماد نکنید .قطعاً فرد تماس گیرنده کلاهبردار می باشد

2- به هیچ کدام از پیامک های تبلیغاتی مبنی بر برنده شدن شما در مسابقات، شارژ تلفن همراه و اینترنت رایگان و ... اعتماد نکنید.احتمال کلاهبرداری از شما بسیار متصور می باشد.

3- اگر قرار است هر گونه وجهی به حساب عابر بانک شما واریز و یا انتقال یابد، لازم نیست شما به دستگاه خودپرداز مراجعه نمایید. با ارائه شماره کارت و بدون حضور شما این امر صورت خواهد گرفت.

4- اطلاعات مربوط به شماره حساب، شماره کارت، کد اعتبارسنجی (cvv2) ، رمز اول یا دوم کارت بانکی خود را از طریق تلفن یا پیامک در اختیار هیچ کس قرار ندهید.

 
 
  هشدارهای امنیتی برای کاربران حساب‌های بانکی

با توجه به کشف کلاهبرداری های رایانه‌ای و بانکی متعدد درسطح کشور توسط پلیس فتا و قوه قضائیه، هشدارهای لازم در این خصوص به‌شرح ذیل اعلام می‌گردد.

  هشدارهای امنیتی مرتبط با کاربران شعب و باجه‌های بانکی :

1. نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار سایر کارکنان قرار ندهید.

2. هنگامی که میزکار خود را حتی برای چندلحظه ترک می‌کنید، رایانه خود را قفل کنید.

3. رمز خود را به صورت دوره ای تغییر دهید.

4. اگر لازم است سیستم خود را در اختیار سایر کارکنان قرار دهید از کلیه نرم افزارهای خود خارج شوید.

5. کارشناسان ستاد تهــران به‌صـورت مستقیم بـرای دستـرسی از راه دور به سیستم شعب یا دفاتـر تماس نمی‌گیرند، لذا چنانچه تلفنی مبنی بر رفع مشکل و نیاز به دسترسی از راه دور به سیستم وجود داشت، بدون انجام درخواست مورد نظر شماره تماس و نام کارشناس مربوطه را دریافت کرده و مراتب را سریعاً به مدیریت شعب استان/منطقه اعلام نمایند.

6. اگر پیامی مبنی بر وجود ویروس یا تروجان دریافت کردید به سرعت آن را به کارشناس مربوطه اعلام نمایید تا مشکل در اسرع وقت مرتفع گردد.

 

 

      هشدارهای امنیتی مربوط به کارت بانکی :

      1. در هنگام دریافت کارت چنانچه پاکت رمز مخدوش باشد از دریافت آن خودداری کنید.

      2. به محض دریافت کارت جدید نسبت به تغییر رمز اول و دوم اقدام نمایید.

      3. از رمزهای ساده و قابل حدس نظیر شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد و شماره تلفن خودداری نمایید.

      4. رمز خود را جایی یادداشت نکنید و در صورت یادداشت نمودن آن را به همراه کارت قرار ندهید.

      5. رمزهای عبور خود را به صورت دوره ای تغییر دهید.

      6. کارت بانکی و رمز عبود خود را دراختیار سایرین قرار ندهید.

      7. شماره کارت، CVV2، رمز دوم و تاریخ انقضای کارت اطلاعات کامل کارت شما برای دسترسی هستند، از ارسال عکس کارت به دیگران خودداری کنید.

      8. در فروشگاه‌ها خودتان کارت کشیده و رمز عبور را وارد کنید و از دادن کارت و رمز عبور به مسئول فروشگاه خودداری کنید.

      9. در هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز درصورت مشاهده وضعیت غیرعادی بر روی دریچه ورود کارت، قسمت خروجی وجه دستگاه نظیر وجود بقایای چسب یا شیء اضافه، ضمن اعلام مراتب به مسئولین شعبه، از دستگاه خودپرداز دیگری استفاده شود.

     10. از کسانی که در کنار دستگاه های خودپرداز پرسه می زنند و با عنوان اینکه قصد کمک و راهنمایی دارند، به شما نزدیک می شوند، کمک نگیرید.

     11. اگر کسی در کنار دستگاه خودپرداز از شما خواست به جای او عملیات انجام دهید، از اینکار خودداری کنید.

     12. برای انتقال وجه به کارت شما تنها شماره 16 رقمی کارت کافی است، بنابراین از دادن سایر اطلاعات به دیگران خودداری کنید.

     13. اگر ناشناسی درخواست انتقال وجه از کارت شما به افراد ناشناس حتی درصورت دریافت وجه نقد مورد انتقال داشت، این کار را انجام ندهید، زیرا این تراکنش می‌تواند به واسطه انجام یک سوءاستفاده یا انجام یک کار ممنوعه از قبیل پولشوئی باشد.

     14. در صورتی که کارتتان مفقود شد به سرعت نسبت به انسداد آن اقدام نمایید.

 

·     هشدارهای امنیتی مربوط به اینترنت بانک

      15. نام کاربری اینترنت بانک و رمز خود را در اختیار سایر افراد قرار ندهید.

      16. اطلاعات حساس از جمله رمز و ... را از طریق تلفن و یا ایمیل اعلام نکنید.

      17. در صورت فاش شدن رمز خود، در کوتاهترین زمان ممکن آن را عوض نمایید.

      18. همواره سعی کنید برای ورود رمز خود در اینترنت بانک و صفحه های خرید اینترنتی از امکان کیبورد مجازی به جای کیبورد فیزیکی کامپیوتر استفاده کنید.

      19. هرگز در مرورگرهای اینترنت از گزینه به خاطر سپردن رمز (Remember Password) برای اینترنت بانک استفاده نکنید.

     20. شناسه عبور و رمز خود را بر روی کامپیوترهای خارج از اختیار و کنترل خود مانند کافی نت ها وارد نکنید.

     21. از معتبر بودن فروشگا‌ه های خرید اینترنتی اطمینان پیدا کنید زیرا بسیاری از سوء‌استفاده‌ها از طریق سایت‌های جعلی، با پوشش آرم بانک‌ها، بنرهای تبلیغاتی و ... انجام می شود.

     22. در خریدهای اینترنتی از قبیل شارژ و ... در صفحاتی که سایت مورد بازدید شما به صفحه بانکی منتقل شده و اطلاعات کارت شما از جمله شماره کارت، رمز کارت، رمز دوم و CVV2 را درخواست می نماید، حتماً مطمئن شوید که از پروتکل SSL استفاده شده است. بدین منظور آدرس صفحه می بایست با عبارت https آغاز گردد (بجای http ).

     23. سیستم عامل کامپیوتر خود را همواره بروز رسانی کرده و آخرین وصله های امنیتی را دریافت نمایید و همچنین از نرم افزارهای آنتی ویروس معتبر و بروز شده استفاده نمایید.

     24. در صورتی که احتمال وجود ویروس یا برنامه های مخرب بر روی کامپیوتر خود می دهید از انجام هرگونه تراکنش مالی آنلاین خودداری نمایید.

     25. پس از انجام کارهای خود در اینترنت بانک، به طور کامل خروج کنید.

     26. بانک هرگز از طریق نامه های الکترونیکی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی کنند. بنابراین هرگاه چنین ایمیلی دریافت کردید سریعاً نسبت به حذف آن اقدام کنید و بر روی لینک های ارسالی کلیک نکنید.

     27. در استفاده از خدمات موبایل بانک و اپلیکیشن های موبایلی، تنظیمات تلفن همراه یا هر دستگاه قابل حمل دیگر را در حالتی قراردهید که کاربر ملزم به وارد نمودن رمز عبور باشند و از ذخیره کردن رمز عبود خودداری کنید.